Basketball, handball, volleyball, football, rugby, roller-hockey, squash: weekend results of Cher teams

Basketball

LFB (Day 4)

Bourges Basket-Toulouse: 66-57

NF2 (Day 6)

Bourges Basket – Chenove: 85-56.

Men’s Regional D2 (Day 6)

Bourges-Saint-Pierre: 60-59.
USA Vierzon – Vineuil B: 67-69.

Men’s Regional D3 (Day 6)

Notre-Dame-d’Oe – CS Bourges: 75-53.
Aubigny – ASPTT Chateauroux B: 59-76.
Saint-Doulchard-Romorantin: 100-32.

Women’s Pre-National (Day 6)

Saint-Pierre-des-Corps – Bourges C: 76-74.

Women’s Regional D2 (Day 6)

Romorantin-CS Bourges: 54-38.

Football

National 3 (Late Day 4)

Chateauneuf – Bourges Foot 18 B: 3-2.

Women’s Regional 1 (Day 7 Delay)

FC Saint-Denis-en-Val – Bourges Foot 18: 0-3 (fixed).

French Cup (8th round)

Bourges Foot 18 – FC Saint-Pryvé / Saint-Hilaire: 1-1 (3-1, pen)
Marcoussis-Vierzon FC: 0-6.

Center Cup (5th round)

Amboise-Saint-Germain-du-Puy: 2-3.
Foot Sud 41 – ES Bourges Moulon: 2-0.
Lury/Arnon/Méreau – Chateauroux: 0-5.
Vierzon FC B – Rounds: 4-1.

U18 Central Cup (round of 16)

Vierzon FC-Montlouis: 3-0.
FC Saint-Doulchard – ES Trouy: 1-3.
FC Ouest Touraneau – Bourges Foot 18: Postponed to 17 December.

Cher Cup (3rd round)

Mehun – Vierzon/Chaillot: 2-1.
Les Aix/Rians – Bourges Justices: 4-1.
Avord – Plaimpied: 1-2.
Charenton-Henrichemont/Menetou: 4-1.
Silver – Orval: 5-3.
Vignou-Val d’Aubois: 0-4.
Chateaumeillant – Soulangis: 2-1.
Mortomiers-Aubigny: 1-2.
Saint-Hilaire – Chapelle: 0-3.
La Septaine-Châteauneuf: 1-4.

Feigenblum Cup (2nd round)

St. Solange-Mass: 0-1.
Silver – Verdigny/Sancerre: 0-1.
Aix/Rians – Fussy/St. Martin: 2-4.
Foecy – Sancoins: 0-1.
Mehun – Chateauneuf: 3-1.
Bourges Justices-Aubigny: 4-2.
AS Chapelleloise-Avord: 5-1.
Portugal Mehun – Portugal Burges B: 1-1 (TAB: 9-8).
Val d’Aubois – Lury/Méreau: 1-3.
Vierzon/Chaillot – Bourges Moulon: 3-3 (TAB: 2-4).

1st round delay

Chalivoy-Milon B – FC Saint-Doulchard B: 0-4.
Saint-Georges-sur-la-Prée B – Charenton-du-Cher B: 2-5.

Guéritat Cup (1st round)

Sancoins – Bigny/Vallenay: The match has been suspended.
Bengy – Lignieres: 1-10.
Levet – Nanchay/Neuwi: 0-3.
Morogues – Marmagne/Berry-Bouy: 0-1
Saint-Just – Gracay/Genouilly: 0-4.
Allouis-Chalivoy: 2-1.
Foecy – Moulins-sur-Yèvre: 3-1.
Saint-Solange – Saint-Georges-sur-la-Prée: 11-1.
St. Florent – Colombia: 4-0.

Division 3 Pool A (Delayed Match)

Herry-Verdigny-Sancerre C: 6-2.

Department 3 Group C (Delayed Match)

Dun / Auron – Portugal Burges C: 2-0.

Dept. 4 Pool B (Delayed Match)

La Chapelle-Saint-Ursin C – Brécy B: 3-1.

Handball

Men’s French Cup (2nd round)

Bourges HB 18 – Château-Renard: Chateau-Renard lift pass.
Val d’Aubois – Nevers: Val d’Aubois ski pass.
Joué-les-Tours – Eglantine Vierzon: 23-24.
Car – Boulleret: 27-24.

Women’s French Cup (2nd round)

Eglantine Vierzon – Chateauroux: 30-20.
Bourges HB 18 – Montargis: 25-40.

rugby

Regional 1 (Day 8)

Bracieux – Vierzon: 19-20.

Regional 2 (Day 5)

Sancoins – Arcay: 10-18.
USA Berriconn-Argenton: 0-25.

Regional 3 (Day 5)

Lunery/Saint-Florent – Foëcy: 13-12.
Sully-sur-Loire – Aubigny: 10-23.

Federal 2F (Day 4)

Vierzon-Angers: 7-31.

Roller-Hockey

French Cup (round of 32)

Thyezin Blood Tigers – Bourges Alchemists: 3-9.

Elite (Day 7)

Bordeaux – Predators of Vierzon: 3-8.

Volleyball

Men’s National 3

Saint-Avertin – Bourges VB: 3-0.

male prenational

Epernon – Bourges VB: 2-3.

Women’s Regional

Neuville-aux-Bois – Bourges VB: 2-3.

SquashBourges N1 team: Carla Auroux, Katerina Tycova, Jasmine Hutton, Chloé Mesic.

N1 (Day 1)

Bourges-Annecy: 3-0

Burgess-Strasbourg: 0-3.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *